یکی از دغدغه های تولید کنندگان قطعات آلومینیومی رنگ کردن ان است . رنگی که هم از قطعه محافظت کند و هم شکیل و زیبا سازد . در این مقاله سعی داریم انادایزینگ را توضیح دهیم و یک راه آسان و ارزان به شما آموزش بدیم که تمامی قطعات تان را با استاندارد جهانی عرضه نمایید

چگونه آلومینیوم آنادایز

 

Anodizing با استفاده از اسید به ایجاد یک لایه مقاوم در برابر خوردگی و سایش درسطح بالای فلز می پردازد. روند آنودایزگی نیز ساختار بلوری را در نزدیکی سطح مواد مانند آلیاژ آلومینیوم تغییر می دهد که به شما اجازه را می دهد  فلز را رنگ کنید.  Anodizing در خانه می تواند مفید باشد برای پروژه هایی مانند حفاظت از لوازم آشپزخانه  و قطعات ساخته شده با cnc. همچنین می تواند یک آزمایش جذاب و شیرین در خانه باشد تا بچه ها با  بزرگتر امتحان کنند. فقط به یاد داشته باشید که هنگام انجام این آزمایش در منزل، موارد احتیاطی  مواد معدنی و اسید سولفوریک را در نظر بگیرید، زیرا این مواد  شیمیایی خطرناک هستند.

موارد مورد احتیاج

 از آلیاژ استاندارد استفاده کنید. Anodizing به ویژه با آلومینیوم کار می کند، بنابراین، در صورت دقت، شما می توانید آن را در خانه انجام دهید. از قطعات آلومینیومی کوچک استفاده کنید تا بتوانید آن را در مقدار کمی اسید فرو کنید.

 • شما می توانید قطعات کوچک آلومینیوم را برای این منظور  از اکثر فروشگاه های خانگی و همچنین با از قطعاتی که ساختید استفاده کنید.
 • در طول این فرآیند، قسمت ای که آنودایز می کنید به عنوان آند شما عمل می کند و قسمت مقابل که انهم باید از جنس آلومینیوم باشد به عنوان کاتد
یک وان پلاستیک ضخیم را برای غرق کردن فلز خود خریداری کنید. یک نوع پلاستیکی را انتخاب کنید که بسیار سخت و با دوام است. اندازه دقیق وان شما نیاز به کار شما بستگی دارد، اما باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا قطعه فلزی و آلومینیوم خود را نگه دارید 
 رنگ لباس را در یک فروشگاه صنایع دستی پیدا کنید. در طول فرایند آنودایز، می توانید فلز را با هر رنگی  با استفاده از رنگ پارچه استاندارد رنگ کنید. این فرآیند است که اپل برای رنگ آمیزی آیپدها استفاده می کند.
 

 

 • شما همچنین می توانید رنگ های خاصی برای آنودایز خریداری کنید که ممکن است نتایج بهتر را تولید کند.
مواردی را که برای انادایز نیاز دارید خریداری کنید. شما چند قطعه خاص از تجهیزات را برای آنودایز در خانه نیاز دارید. اکثر این موارد را می توانید در سخت افزار محلی و یا فروشگاه بهبود خانه خود پیدا کنید. اینها عبارتند از:

 

 • یک محصول پاک کننده برای شستشوی کامل قطعه از چربی 
 • ۲عدد کاتد سرب به اندازه کافی ارتفاع وان  پلاستیکی خود (کمی بیشتر که در ته طرف هم بخوابد.
 • رول سیم آلومینیومی
 • به اندازه کافی آب مقطر برای پر کردن وان پلاستیک خود
 • جوش شیرین

دستکش لاستیکی

یافتن مکان هایی برای خرید منابع سخت افزاری.، شما نیاز به مقداری اسید سولفوریک (اسید باتری) و مقداری سود سوزاور دارید. پیدا کردن اسید باتری ممکن است سخت باشد با این حال، معمولا در باطری سازی ها  در دسترس است. یک شارژر باتری ماشین هم نیاز دارید که  باید به عنوان یک منبع تغذیه ثابت کار کند. دقت داشته باشید از اب اسید استفاده نکنید چون غلظت اسید ان کم است. 
 

مراحل انجام کار

تمیز کردن آلومینیوم
 
فلز خود را با صابون و آب شستشو دهید. تمیز کردن چربی و کثیفی کمک می کند تا فرآیند آنودایز را هموار نگه دارد و شانس ناهنجاری ها را نیز کاهش می دهد. با استفاده از مواد شوینده ملایم و آب گرم، شئ را که می خواهید آنادایز کنید را شستشو دهید. سپس آن را به طور کامل با حوله  یا دستمال کاغذی خشک کنید.
یک محلول   سود سوراور با اب مقطر تهیه کنید. برای حذف کامل هر گونه روغن اضافی از محصول استفاده کنید.در یک وان پلاستیکی کوچک، ۳ قاشق غذاخوری مخلوط کنید. (۴۴ میلی لیتر) چربی در ۱ گالن (۳.۸ لیتر) آب مقطر. با استفاده از یک جفت دستکش لاستیکی، جسم را که می خواهید آنیدایز شده را در محلول لیه قرار دهید. اجازه دهید آن را به مدت ۳ دقیقه بنشینید، سپس آن را حذف کنید و آن را کاملا با آب گرم شستشو دهید.
 

راه اندازی حمام Anodizing Bath

واژن پلاستیکی خود را در یک محیط تهویه مناسب قرار دهید. واگن باید از موادی باشد که در طول این روند آسیب نبیند . آن را بر روی یک تکه تخته سه لا و / یا یک پارچه ضخیم در موارد نشتی قرار دهید. یک گاراژ با یک درب باز  معمولا محل خوبی است.

 

 • برای بهترین نتایج، این کار را زمانی انجام دهید که دمای داخلی بین ۷۰ تا ۷۲ درجه فارنهایت (۲۱ تا ۲۲ درجه سانتیگراد) باشد.
منبع تغذیه خود را تنظیم کنید. شارژ باطری اسیدی یا منبع تغذیه آزمایشگاهی

 

 •  سیم مثبت را از شارژر باتری یا منبه تغذیه آزمایشگاهی  به قطعه آلومینیوم  متصل می شود.سیمی که به قطعه وصل است باید از الومینیم باشد.
 •  سیم منفی به سیم آلومینیومی متصل به ۲ کاتد سرب اصراف وان وصل میشود
دقت داشته باشید سیم آلومینیومی را در جای مناسبی از قطعه ببندید . چون زیر سیم انادایز نمی شود . بهتر است از قسمتی از قطعه باشد که در دید نباشد
 سیم را در وسط  یک تکه چوب نازک ببندید. اندازه چوب باید بیشتر از وان پلاستیک شما باشد.چوب را بالا ی وان قرار دهید

 

 • دسته چوبی را آزمایش کنید تا اطمینان حاصل کنید که بخش آلومینیوم شما کاملا در مخلوط اسید غوطه ور شده است، اما پایه وان پلاستیک خود را لمس نکنید

کاتد سرب را در هر طرف مخزن خود قرار دهید. سیم آلومینیومی رشته ای بین کاتد ها را به هم متصل کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که اند آن را به کاتد سرب وصل نباشد

مخلوط ۱: ۱ مخلوط آب مقطر و اسید باتری را در وان پلاستیک خود قرار دهید. مقدار مورد استفاده شما بستگی به اندازه بخش فلزی که می خواهید آنید کنید. شما باید به اندازه کافی به طور کامل آنودا را غرق کنید.

 • قبل از اینکه شروع به کار با اسید کنید، از یک ماسک برای تنفس استفاده. فن را برای تهویه منطقه روشن کنید و عنک محافط به چشم بزنید.
 • همیشه اسید را به اب اضافه کنید . اب را به اسید اضافه نکنید چون بسیار خطر ناک است
آنودایز ینگ

منبع برق خود را روشن کنید. هنگامی که منبع برق شما روشن است، به آرامی آن را بچرخانید تا به آرامش مطلوب خود برسید. یک قاعده خوب استفاده از ۱۲ آمپر در هر فوت مربع مواد است. (۱۲ آمپر برای هر ۰.۰۹ متر مربع مواد). نرم افزار های متفاوتی برای تعین ولتاژ و امپر ساعت بر حسب اندازه قطعه وجود دارد که لینک یکی از انها را در اخر قرار خواهم داد . فقط کافیست مساحت قطعه را حساب کنید و به برنام بدهید . این قسمت یکی از مهم ترین مراحل انادایزینگ است. منبع تغدیه ازمایش گاهی که محدود کننده جریان دارد برای این کار مناسب تر است. 

منبع تغذیه را به مدت ۴۵ دقیقه نگه دارید. شما حباب های اکسیداسیون کوچکی را خواهید دید که روی سطح آند قرار دارند. آند نیز شروع به تغییر رنگ میدهد ، اول قهوه ای، و سپس زرد

 • اگر حباب هایی که ظرف ۳۰ ثانیه پس از شروع برق خود را تشکیل نمی دهند، برق خود را خاموش کنید و اتصالات خود را بررسی کنید. این معمولا یک نشانگر این است که منبع برق شما به درستی وصل نشده است

رنگ خود را در طول فرایند آنودایز مخلوط کنید. رنگ لباس مختلف دارای الزامات متفاوت هستند، بنابراین رنگ خود را همانطور که در بسته بندی محصول گفته می شود آماده کنید.

 • گرمایش رنگ باعث افزایش مقدار رنگدانه شما می شود. با این حال، رنگ را نباید به دمای بیش از ۱۲۲ درجه فارنهایت (۵۰ درجه سانتیگراد) گرم کنید.
 • رنگ می تواند به ظرف آسیب برساند، بنابراین از یکی از ظروف قدیمی هایی که دیگر برای غذا استفاده نمی کنید استفاده کنید.
 • برای بالا بردن حرارت مخلوط رنگ انرا در اب جوش یا بالای بخار قرار دهید و هم بزنید

پس از ۴۵ دقیقه برق را قطع کنید. هنگامی که آند خود را در وان است انجام  شود،منبع تغذیه خود را خاموش کنید. آلومینیوم را به دقت بردارید و آن را با آب مقطر شستشو دهید.

 • سطح الومینیوم در این مرحله پر از سوراخ های میکروسکوپی شده است که باید با رنگ پر شود و بعد سوراخ ها مهر و موم شود. در این مرحلا با کم یا زیاد شدن جریان و یا مدت ان سوراخ ها یا بسیار بزگ میشوند و یا عمق کمی پیدا میکنند که در هر صورت باعث مشکل در رنگ پذیری خواهد شد .

قطعه آلومینیوم را در حمام رنگ گرم قرار دهید. اجازه دهید قطعه  ۲۰ دقیقه در رنگ بماند کم ان را در رنگ حرکت دهید .

آب مقطر را در ظرفی بجوشانید. شما باید آب کافی داشته باشید تا آند خود را کاملا فرو ببرید. هنگامی اب جوش امد برای مهر موم کردن سوراخ ها قطعه را از رنگ در اورده و ان را داخل اب جوش بیاندازید و بگذارید مدت ۳۰ دقیقه در اب بجوشد. 

حالا تمام مراحل انا دایز را پشت سر گذاشتید و قطعه شما رنگ گرفته است و یک پوشش غیر رسانا روی قطعه شکل گرفته است .

شما در منزل میتوانید تمامی ظروف الومنیومی به خصوص قابلامه های  الومینیومی که به اسم فلز روی خریده اید را به رنگ های مختلف بسیار شیک دراوردید

برای محاسبه شدت جریان و زمان قرارگرفتن در وان اسید از لینک زیر استفاده کنید

http://www.ndhsubmersiblescience.com/ano/720rule.html

ارایه دهنده مقاله شرکت دیدبان صنعت شاهوار میباشد و کپی با ذکر منبع بلامانع است

 

درباره

7 دیدگاه در آموزش انادایز آلومینیوم در منزل یا محیط کار
 1. دیدگاه *
  باسلام وتشکر از اطلاعات مفیدی که دراختیارهمگان قراردادید .
  ذکات علم نشر آن است وافرادی در دنیا موفق ترند که علم خود را رایگان دراختیار همگان قرار میدهند.

 2. دیدگاه *سلام. بی زحمت اون لینک هم بزارین که مربوط به ولتاژ بود

 3. دیدگاه *سلام میتونم برای راه اندازی خط اندایز از شما کمک بگیرم.؟

 4. دیدگاه *مگه رنگ ضرر نداره؟ نمیشه به جای رنگ از چیز دیگه مثلا یه فلز بی آسیب و مفید مثل روی استفاده کرد؟

  • در انادایز صنعتی از نمک فلزات استفاده میشود . ولی برای کار با ان احتیاج به موارد گوناگون و تخصص است


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *