اغلب دستگاه های سی ان سی این شرکت از کنترلر های چهار محور usb mach3 بهره میبرند . این کنترلر در سطح جهانی به خاطر بهره بری از پورت usb – داشتن چهار محور همزمان و ارزان بودن طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

نصب و راه اندازی این کنترلر بسیار ساده است ولی به خاطر مشکلاتی که مشتریان هنگام نصب با آن رو به رو میشوند و دستیابی به یک منبع فارسی تصمیم به آموزش نصب آن در سایت گرفتیم .

معمولا به همراه هر دستگاه ارسالی یک سی دی و یک کابل یو اس بی نیز ارسال میگردد . برای نصب نرم افزار نیازی به برق اصلی تابلو نیست . کنترلر با همان ولتاژ ۵ ولت یو اس بی روشن میشود و یک led بر روی آن شروع به چشک میزند . در صورتی که led چشمک زن را نمیبینید کابل یو اس بی یا درگاه یو اس بی را چک کنید .

سراغ cd رفته و بالاترین ورژن mach3 که در سی دی هست را نصب میکنید . با نصب مچ تری پوشه mach3 در درایو c کامپیوتر شما تشکیل میشود که هر انجه برای لایسنس کردن برنامه و نصب پلاگین لازم داریم در آن است

دستورالعمل ها را برای نصب ، تا آخرین مرحله دنبال کنید.
آخرین مرحله نیاز به توجه دارد: برای رایانه های ۶۴ بیتی ، بهتر است “LoadMach3 Driver” را در اینجا انتخاب نکنید

۱.۲.لایسنس نرم افزار:
کپی کردن فایل “Mach1Lic.dat” از “پوشه نرم افزار mach3” ، به پوشه C: \ Mach3
فقط با کپی کردن فایل لایسنس در پوشه اصلی mach3 تمام محدودیت های نرم افزاری برداشته میشود. افرادی و سایت های وجود دارند که همین لایسنس را با قیمت های بالا میفروشند

۱.۳ نصب نرم افزارموشن کارت USB:
این کنترلر USB نیازی به نصب درایور ندارد و کامپیوتر ان را مستقیم شناسایی میکند . مثل موس

۱.۳.۱ نصب پلاگین موشن کارت:
RnRMotion.zip را از حالت فشرده خارج کرده ، RnRMotion.dll را در پوشه Mach3 \ PlugIns کپی یا بکشید.

۱.۳.۲ نرم افزار Mach3 mill
پس از باز کردن mach3 mill اگر با تصویر زیر رو بررو شدید نشانه ان است که نصب با موفقیت به پایان رسیده است. لطفاً گزینه “RnRMotionControllerECO-V2.0” را انتخاب کنید ،

حالا با فشردن تکمه قرمز رنگ reset در حال چشمک روی نرم افزار همزمان با led رو موشن کارت نور آن ثابت می شود . یعنی کار کاملا با نرم افزار مچ شده است و اماده فرمان گرفتن از اوست . تکمه تب روی کیبرد را بزنید تا قسمت کنترل دستی محور ها روی برنامه ظاهر گردند . حال میتوان با زدن فلش های چپ و راست هر محور محور مربوطه را حرکت دهید . لطفا فقط برای امتحان انهم یک لحظه اینکار را انجام دهید و مراقب برخرد محور با شاسی باشید . نرم افزار کانفیگ نیست و باید آن را با توضیحات بعدی کانفیگ نمایید

کانفیگ کردن نرم افزار

بعد از راه اندازی نرم افزار و کنترل نوبت به تنطیمات ورودی ها و خروجی ها و موتور ها فر میرسد . بدون انجام این مرحله حرکت موتور ها صحیح نمی باشد و اندازه ها دقیق نیستند. اسپیندل روشن نمی شود . سنسور ها عمل نمیکنند و…

۱- انتخاب واحد اندازه گیری

برای اولین تنظیمی که لازمه بعد از نصب mach3 انجام شود select native units است . یعنی واحد محاسبه و حرکت موتور ها بر حسب متریک باشد یا اینج . شما در این قسمت متریک را باید انتخاب کنید . این گزینه در اولین سربرگ config می باشد .

۲- تنظیمات پرت و پین

در این مرجله پرت و پین های مربوط به ورودی ها و خروجی ها و موتور ها مشخص میگردد . این تنطیمات مربوط به دستگاه های این شرکت می باشد پس امکان دارد باد دستگاه های دیگر متفاوت باشد .

از منوی کانفیگ به قسمت ports and pins بروید و همانند عکس ها زیر مراحل را تنطیم کنید

در این قسمت تعداد محور مورد نیار را با زدن تیک سبز جلوی آن فعال می سازید . اگر دستگاه دارای محور چهارم یا روتاری هم میباشد محور A را نیز فعال کنید . معمولا بعد نصب برنامه سه محور اصلی فعال هستند . فقط زمان حرکت محور Z اگر متوجه شدید با زدن فلش منفی محور رو به بالا حرکت میکند , با زدن تیک های der low و step low حرکت محور را عکس کنید . حرکت درست زمانی است که با زدن فلش منفی در قسمت کنترل دستی محور رو به پایین حرکت کند.

نکته: در این قسمت لازم به تغییر شماره پین و پرت نیست . شماره pin ها و port ها به صورت خودکار شناسایی میشوند . شما انها را در حالت صفر رها سازید

.

در سربرگ output همانند عکس بالا output#1 را فعال کنید و شماره port را ۳ و عدد pin را ۱ بگذارید و ok کنید . در هر مرحله بعد از تنظیمات ان صفحه ok را بزنید . output شماره یک مربوط به رله روشن کردن اسپیندل میباشد . یعنی همان دستور M3 که برای فرمان روشن شدن وM5 که فرمان خاموش شدن اسپیندل است.

در سربرگ اسپیندل ستاپ جلوی دستور M3 شماره پورت برنامه ریزی شده که رله به ان وصل است را مینویسیم .

نکته: اغلب دستگاه های این شرکت که مجهز به اسپیندل می باشن از از OUTPUT-1 استفاده شده است . دستگاه هایی که فاقد اسپیندل هستند یا اور فرز روی انها است به این قسمت نیازی ندارن.

۳- موتور تونینگ

.

این قسمت مربوط به تنظیم موتور ها می باشد . کانفیگ اصلی موتور ها , شتاب اولیه و سرعت در این قسمت تنظیم میشود . شما می بایت عدد که در قسمت STEPS PER است را به عددی که از طرف پشتیبانی ارسال میگردد را وارد کنید . که این عدد معمولا ۱۲۸۰ است .

کمی با قسمت سرعت و شتاب تفریح کنید تا متوجه تغییرات ان شود و این را بدانید که هرچقدر سرعت موتور زیاد شود گشتاور یا قدرت موتور کم میشود . زیاد در این قسمت طمع نکنید . این سرعت فقط در زمان جا به جا ی محور برای شروع کار است . در زمان ماشین کاری سرعت همانی است که در جی کد مشخص کرده اید .

نکته: اگر موتور یک محور شروع به لرزیدن نمود بخاطر بالا بودن سرعت است . سرعت زیاد موتور را اشباع میکند و بجای چرخش در جای خود میلرزد .

درباره admin

13 دیدگاه در آموزش نصب و راه اندازی کنترلر های usb mach3
 1. دمت گرم خیلی خوب بود

 2. سلام
  با تشکر از زحمتی که کشیده اید .
  سپاسگزارم.

 3. دیدگاه *سلام .بامچ تری لیزر روهم میشه کنترل کرد؟

  • سلام . کار نشد نداره ولی اگه لیزر co2 یا فایبر است بهتر است از کنترلر های مخصوص برای لیزر استفاده شود

 4. دیدگاه *
  درود، من یک مچ تری USB خور با برد قرمز رنگ دارم، تنظیمات موتورها و اسپیندل را انجام دادم و همگی کار می کنند. اما با اینکه تنظیمات Estop را در بخش ports and pins انجام دادم اما در بخش diagnostic که میرم دکمه estop روشن نیست، حتی وقتی که دستگاه کار می کند و دکمه estop را روی صفحه نمایش لپ تاپ کلیک می کنم دستگاه متوقف می شود اما در همان تب diagnostic باکس مربوط به estop همچنان خاموش است. بع عبارتی estop بصورت سخت افزاری کار نمی کند.
  سپاسگزار می شوم اگر راه حل این مشکل را بفرمایید.

  • سلام به خیلی چیز بستگی داره . از نکات راحتش بگزریم . امکان داره یک رگراتور ۵ ولت روی برد سخته باشه . موارددیگه انتخاب صحیح شماره پرت و پین .

 5. دیدگاه *سلام اگر گام بال اسکرو ۵ میلیمتر باشد عدد مربوطه چه عددی است

  • سلام . به خیلی چیز های دیگه بستگی داره . درجه استپر و میکرو استپ درایور . اتعداد پله در یک دود ضرب میک رو استپ تقسیم بر گام بال اسکرو

 6. سلام
  کانفیگ اسپیندل روی برد nvum مچ ترس رو میتونید بهم بگید که روی کدوم خروجی باید باشه ک اسپیندل فعال بشه؟

  • سلام . باید اول روی درایو تنطیم بشه که بتونید با on کردن یکی از output ها فعالش کنید. بهتره برای این برد رله بزارید و خروجی on رله رو به درایو اسپیندل وصل کنید . در mach3 در قسمت پین و پرت و سربگ اسپیندل کنترل بخش رله کنترول شماره پین output را بنوسید
   ۳

 7. دیدگاه *ممنون از مطالب مفید تون ..
  من یه شستی خطر یا امرجنسی میخوام نصب کنم که هنگام وصل اسپندل کار میکن میشه راهنماییم کنید به کدوم پینها وصل کنم ؟؟

  • سلام .اینپوت شماره یک و گرند . در تنطیمات مچ تری در جدول input پین و پرت estop را به ترتیب ۳ و یک بگذارید . سه پورت


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *