اغلب دستگاه های سی ان سی این شرکت از کنترلر های چهار محور usb mach3 بهره میبرند . این کنترلر در سطح جهانی به خاطر بهره بری از پورت usb – داشتن چهار محور همزمان و ارزان بودن طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

نصب و راه اندازی این کنترلر بسیار ساده است ولی به خاطر مشکلاتی که مشتریان هنگام نصب با آن رو به رو میشوند و دستیابی به یک منبع فارسی تصمیم به آموزش نصب آن در سایت گرفتیم .

معمولا به همراه هر دستگاه ارسالی یک سی دی و یک کابل یو اس بی نیز ارسال میگردد . برای نصب نرم افزار نیازی به برق اصلی تابلو نیست . کنترلر با همان ولتاژ ۵ ولت یو اس بی روشن میشود و یک led بر روی آن شروع به چشک میزند . در صورتی که led چشمک زن را نمیبینید کابل یو اس بی یا درگاه یو اس بی را چک کنید .

سراغ cd رفته و بالاترین ورژن mach3 که در سی دی هست را نصب میکنید . با نصب مچ تری پوشه mach3 در درایو c کامپیوتر شما تشکیل میشود که هر انجه برای لایسنس کردن برنامه و نصب پلاگین لازم داریم در آن است

دستورالعمل ها را برای نصب ، تا آخرین مرحله دنبال کنید.
آخرین مرحله نیاز به توجه دارد: برای رایانه های ۶۴ بیتی ، بهتر است “LoadMach3 Driver” را در اینجا انتخاب نکنید

۱.۲.لایسنس نرم افزار:
کپی کردن فایل “Mach1Lic.dat” از “پوشه نرم افزار mach3” ، به پوشه C: \ Mach3
فقط با کپی کردن فایل لایسنس در پوشه اصلی mach3 تمام محدودیت های نرم افزاری برداشته میشود. افرادی و سایت های وجود دارند که همین لایسنس را با قیمت های بالا میفروشند

۱.۳ نصب نرم افزارموشن کارت USB:
این کنترلر USB نیازی به نصب درایور ندارد و کامپیوتر ان را مستقیم شناسایی میکند . مثل موس

۱.۳.۱ نصب پلاگین موشن کارت:
RnRMotion.zip را از حالت فشرده خارج کرده ، RnRMotion.dll را در پوشه Mach3 \ PlugIns کپی یا بکشید.

۱.۳.۲ نرم افزار Mach3 mill
پس از باز کردن mach3 mill اگر با تصویر زیر رو بررو شدید نشانه ان است که نصب با موفقیت به پایان رسیده است. لطفاً گزینه “RnRMotionControllerECO-V2.0” را انتخاب کنید ،

حالا با فشردن تکمه قرمز رنگ reset در حال چشمک روی نرم افزار همزمان با led رو موشن کارت نور آن ثابت می شود . یعنی کار کاملا با نرم افزار مچ شده است و اماده فرمان گرفتن از اوست . تکمه تب روی کیبرد را بزنید تا قسمت کنترل دستی محور ها روی برنامه ظاهر گردند . حال میتوان با زدن فلش های چپ و راست هر محور محور مربوطه را حرکت دهید . لطفا فقط برای امتحان انهم یک لحظه اینکار را انجام دهید و مراقب برخرد محور با شاسی باشید . نرم افزار کانفیگ نیست و باید آن را با توضیحات بعدی کانفیگ نمایید

کانفیگ کردن نرم افزار

بعد از راه اندازی نرم افزار و کنترل نوبت به تنطیمات ورودی ها و خروجی ها و موتور ها فر میرسد . بدون انجام این مرحله حرکت موتور ها صحیح نمی باشد و اندازه ها دقیق نیستند. اسپیندل روشن نمی شود . سنسور ها عمل نمیکنند و…

۱- انتخاب واحد اندازه گیری

برای اولین تنظیمی که لازمه بعد از نصب mach3 انجام شود select native units است . یعنی واحد محاسبه و حرکت موتور ها بر حسب متریک باشد یا اینج . شما در این قسمت متریک را باید انتخاب کنید . این گزینه در اولین سربرگ config می باشد .

۲- تنظیمات پرت و پین

در این مرجله پرت و پین های مربوط به ورودی ها و خروجی ها و موتور ها مشخص میگردد . این تنطیمات مربوط به دستگاه های این شرکت می باشد پس امکان دارد باد دستگاه های دیگر متفاوت باشد .

از منوی کانفیگ به قسمت ports and pins بروید و همانند عکس ها زیر مراحل را تنطیم کنید

در این قسمت تعداد محور مورد نیار را با زدن تیک سبز جلوی آن فعال می سازید . اگر دستگاه دارای محور چهارم یا روتاری هم میباشد محور A را نیز فعال کنید . معمولا بعد نصب برنامه سه محور اصلی فعال هستند . فقط زمان حرکت محور Z اگر متوجه شدید با زدن فلش منفی محور رو به بالا حرکت میکند , با زدن تیک های der low و step low حرکت محور را عکس کنید . حرکت درست زمانی است که با زدن فلش منفی در قسمت کنترل دستی محور رو به پایین حرکت کند.

نکته: در این قسمت لازم به تغییر شماره پین و پرت نیست . شماره pin ها و port ها به صورت خودکار شناسایی میشوند . شما انها را در حالت صفر رها سازید

.

در سربرگ output همانند عکس بالا output#1 را فعال کنید و شماره port را ۳ و عدد pin را ۱ بگذارید و ok کنید . در هر مرحله بعد از تنظیمات ان صفحه ok را بزنید . output شماره یک مربوط به رله روشن کردن اسپیندل میباشد . یعنی همان دستور M3 که برای فرمان روشن شدن وM5 که فرمان خاموش شدن اسپیندل است.

در سربرگ اسپیندل ستاپ جلوی دستور M3 شماره پورت برنامه ریزی شده که رله به ان وصل است را مینویسیم .

نکته: اغلب دستگاه های این شرکت که مجهز به اسپیندل می باشن از از OUTPUT-1 استفاده شده است . دستگاه هایی که فاقد اسپیندل هستند یا اور فرز روی انها است به این قسمت نیازی ندارن.

۳- موتور تونینگ

.

این قسمت مربوط به تنظیم موتور ها می باشد . کانفیگ اصلی موتور ها , شتاب اولیه و سرعت در این قسمت تنظیم میشود . شما می بایت عدد که در قسمت STEPS PER است را به عددی که از طرف پشتیبانی ارسال میگردد را وارد کنید . که این عدد معمولا ۱۲۸۰ است .

کمی با قسمت سرعت و شتاب تفریح کنید تا متوجه تغییرات ان شود و این را بدانید که هرچقدر سرعت موتور زیاد شود گشتاور یا قدرت موتور کم میشود . زیاد در این قسمت طمع نکنید . این سرعت فقط در زمان جا به جا ی محور برای شروع کار است . در زمان ماشین کاری سرعت همانی است که در جی کد مشخص کرده اید .

نکته: اگر موتور یک محور شروع به لرزیدن نمود بخاطر بالا بودن سرعت است . سرعت زیاد موتور را اشباع میکند و بجای چرخش در جای خود میلرزد .

درباره admin

2 دیدگاه در آموزش نصب و راه اندازی کنترلر های usb mach3
  1. دمت گرم خیلی خوب بود


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *